A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Sem nem bálna, sem nem hattyú... Mi az?

Na, melyik a legnagyobb emlősállat? Hát, nem. Mert a bálna. De ha úgy kérdezem, melyik emlősnek kell terpeszben állni ahhoz, hogy a földre tehesse a fejét, akkor a bálnának már esélye sincs.

Fotó: Shutterstock.com

És melyik állat alszik úgy, hogy a nyakát kecsesen bekunkorítva a hátára teszi? Igen, a hattyú. No és a zsiráf? Bizony, ő is. Igaz, a zsiráf nem madár, hanem egy párosujjú patás, akárcsak a ló, és szárazföldi, akárcsak az üregi nyúl, viszont ő a legmagasabb, és neki van a leghosszabb nyaka.

Egyébként utána kéne nézni, hogy a zsiráfnál is hosszabb bálnának milyen hosszú a nyaka, de az nem lenne egyszerű, mivel a bálna vagy rettentő tokás, és ez elfedi a nyakát, vagy rettentő rövid nyakú, mindamellett tokás.  

Jaj, hova lett a fejem?

A zsiráf egyébként azért alszik a hátára kunkorított nyakkal, mert ha szép kényelmesen elnyúlna, és egy fűpárnára tenné a fejét, reggelre hatszáznegyvennégy lábnyom lenne a torkán, mivel a többi szavannalakónak vagy semmi kedve nem lenne kerülgetni őt, és rámászna, vagy faágnak nézné, és átbukdácsolna rajta. Vagy simán kettéharapná.

Egyik szeme mindig nyitva

Ez utóbbi készteti arra a zsiráfot – és nem csak egy zsiráfot, például a Nyíregyházi Állatparkban június végén született Jubileum nevezetű zsiráfgyereket, hanem mind az összest –, hogy még akkor se aludjanak eléggé, ha a nyakukat sikerült szépen rátekerni a hátuk közepére, hanem skubizzanak, nem jön-e egy kétes indíttatású állattárs.

Ezt úgy csinálják, hogy alvás közben is élénken hallgatóznak, és az egyik szemükkel belelesnek a sötétbe. A másikat amúgy becsukják. Egy szunyóka 5-10 percig tart, így elmondhatjuk, hogy a zsiráf a leghosszabb nyakú, ám legkialvatlanabb állat. Viszont van ennek jó oldala is, mert így rémálmai sincsenek, mivel az álmokat hozó REM szakaszba több idő volna eljutni. Ezt a pár perces szundit gyakran megismétlik egy nap, de összesen sem mernek többet aludni két óránál.  

Világra zuhannak

Fotó: Shutterstock.com

Nem olvasni arról, vizsgálták-e valaha a zsiráf intelligenciáját, de sokatmondó az a tény, hogy a zsiráfbébik kivétel nélkül két méter magasból fejre zuhanva jönnek a világra. Ezután halottnak tettetik magukat, vagy egyszerűen elájulnak, és egy órára van szükségük, hogy feltápászkodjanak és mászkálni kezdjenek.

Egy zsiráfbébi egyébként már születésekor is két méter magas, de szarva még nincs, csak két fityegő szőrpamacs a homlokán.

Inkább bölcsen hallgat…

Szintén az intelligenciával függ össze, hogy vajon beszél-e a zsiráf. Sokáig senki sem jelezte, hogy boldog zsiráfnyerítésre, szívélyes zsiráfzümmögésre, kedveskedő zsiráfcsiripelésre, netán csábos zsiráfnyávogásra kapta volna fel a fejét, ezért azt gondoltuk, a zsiráf néma, mint a hal, ami érthető, hisz kímélnie kell a torkát.

A zsiráf valóban nem beszél sokat, de a legújabb tudományos kutatások szerint, ha mégis, akkor béget. Előfordul, hogy olykor böfög és horkant, de infrahanggal is kommunikál. Ez utóbbi számunkra nem hallható, viszont szívtájékon erőteljesen érezhető. A II. világháborúban például fegyvert is próbáltak kreálni infrahangból.

Csúcsok

  • A világ legmagasabb állata, szarvainak csúcsa akár 5,7 méterig felér, marmagasságuk kb. 3 méter.
  • Gerincoszlopuk csupán 7 csigolyából áll.
  • Nyakuk 2,5 méter hosszú.
  • A légycsapónak kreált farkuk 75–100 cm.
  • Nyelvük 45 cm hosszú, és nagyon kemény, hogy fel ne sebezzék a tövisek.
  • Hatalmas szívük van, legalább 12 kg.
  • 60 kilométert is megtesznek egy óra alatt.
  • Akárcsak a tevének, van egy púp a hátukon.
  • Naponta úgy 34 kg élelemre van szükségük.
  • Lédús étrendjük miatt alig igényelnek folyadékot.
  • A vadonban 10-15 évig élnek, fogságban 20-25 évig is.
  • A vemhességi időszak 15 hónap, és egy bébi születik.  
  • A hímek 2 tonnásak, a nőstények kb. 1 tonnásak.
  • A bébi 50 kilót nyom a születésekor.
  • Nincs két azonos foltozatú zsiráf.
  • A zsiráfszarvak a koponya csontkinövései, és bőrrel vannak borítva. Általában kettő van belőlük, de akár több is előbukkanhat.

Fotó: Shutterstock.com

Ahol fellelhetők

  • Kenya, Etiópia, Szomália – Kb. 20 000 példány
  • Kamerun, Kóngoi D.K. – Kb. 3000 példány
  • Kenya, Tanzánia – Kb. 40 000 példány

Címkék: zsiráf, a zsiráf alig alszik, a zsiráf béget

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!