A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Télen is virágba boríthatod otthonodat

Télen sem kell lemondanunk a virágok csodálatos színkavalkádjáról. Sok szobanövényünk ugyanis éppen télen szeret virágba borulni. No, de melyek is ezek a virágzó szobanövények, amelyek megfelelő gondozás mellett télen is díszíthetik otthonainkat?

Fotó: Shutterstock.com

A szerény és kedves fokföldi ibolya

Ennek a bájos növénynek Fokföldhöz nincsen köze. Kelet-Afrikában őshonos, ezért afrikai, vagy Uzambara ibolyának is nevezik. Levelei kerekdedek vagy szív alakúak, bolyhosak, fodrosak, zöldes-lilás színük aszerint változik, hogy mennyi fényt kapnak.

A kertészek nagyon sok fajtát és színt nemesítettek ki, lehet egyszínű fehér, lila, rózsaszín, de találunk többszínű fajtákat is. Kedves kis cserepes virágunk a 15-20 centiméteres átmérőjű, és az is hasonlóan magasra nő. Ha azt szeretnénk, hogy szép, erős színét megtartsa, és egyre újabb virágokat hozzon, fényre tegyük, de ne a tűző napra, mert levelei megégnek. Ha egész esztendőben elegendő fényt kap, egymás után hozza a kéktől a fehérig terjedő virágait.

Félárnyékos helyen is megél, de ott csúnyán felnőnek a levelei, miközben elszívják a virágok elől a fényt. Igazából a kellemes, 20-22 fokos tavaszi idő a kedvence, ezért bent is ezt a hőfokot szereti. A hirtelen hőmérséklet-változást viszont nem tolerálja, azért ha télen vásároljuk, bugyoláljuk be jól, mielőtt kilépünk vele a hidegre.

A festők ecsetjére kívánkozó ciklámen

Fotó: Shutterstock.com

Amikor őshazájában, Dél-Európában, és Észak Afrikában vadon nő, a ciklámen ciklámenszínű. De a soha nem nyugvó növénynemesítők számos hibridet hoztak létre, ezért ma már kaphatók vörös, rózsaszín, fehér színű ciklámenek is. Sőt, olyanok is, amelyek szirmonként eltérő színűek.

A szobában, cserépben nevelt ciklámen is októbertől áprilisig virágzik. Gondozása nem túl bonyolult, hűvösebb lakásban, szobában könnyen tartható. Ha nem a 26 fokra fűtött szobában tartjuk a kályha mellett, hanem hűvösebb, de világos helyen, meghálálja a törődést, és több évig csodaszép virágokat hoz nekünk. Ha viszont ragaszkodunk ahhoz, hogy nagyon melegre fűtsük a lakást (s ezt meg is engedhetjük magunknak), érdemes ciklámenünket a két ablakszárny közé helyezni, mert 10-15 fok között érzi jól magát.

Kültérre azonban télen nem tehetjük, mert ennél hidegebbet nem visel el, levelei megbarnulnak és lehullanak. Öntözzük rendszeresen, de ne öntözzük túl. Földje legyen mindig nedves, de ne álljon alatta a víz. Legjobb, ha alulról locsoljuk 3-4 naponta, de amikor felszívta a kellő mennyiséget, a pangó vizet öntsük ki alóla. Amikor elvirágzott, vagyis késő tavasszal csökken a vízigénye. Nyárra tegyük árnyékosabb helyre, s legfeljebb havonta egyszer locsoljuk alulról.

A téli ünnepeink nélkülözhetetlen virága

A mikulásvirág nem szobanövény ám! Őshazájában, Mexikóban négy méter magasra növő cserje. Csak a trükkös kertészeti nemesítésnek köszönheti házi formáját és magasságát. Miként neve is elárulja, virága piros, azaz piros volt, amíg el nem kezdték nemesítgetni. Úgyhogy ma már találunk rózsaszín, sárga, bordó és cirmos színűeket is a virágboltokban.

Mivel meleg éghajlatról származik, utálja a hideget. Szereti a napfényt és a világosságot, a tűző napot azonban csöppet sem. Érzékeny növény. Nem szereti a túlöntözést, de a szárazságot sem bírja. Földjét tartsuk nedvesen. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy ne száradjon ki, viszont öntsük le a pangó vizet alóla. Ha száraz levegőjű a lakásunk, akkor párásítsunk neki időnként.

Nyáron kitehetjük a szabadba is, bár nem kedveli a szeleket és a változó hőmérsékletet. Talán ez az oka annak, hogy legtöbben csak egyetlen évszakra, mondjuk, Mikulás és a következő év márciusa között tartják meg. Ez azonban kegyetlenség, hiszen növényként elvirágzása után is él.

De mit tegyünk, ha eldobta virágát és leveleit? Ekkor vágjuk vissza hajtásait, és pihentessük néhány hónapig, majd ültessük át. Ilyenkor azonban már árnyékos helyre van szüksége, sőt, naponta 12-14 óra teljes sötétségre. Valóban elég macerás újravirágoztatni, de elég októberben elkezdeni a ki-be takargatását.

Fotó: Shutterstock.com

Az érzékeny lelkű orchidea

Őshazájában, a Fülöp-szigeteken és Észak-Ausztráliában az orchideának sokféle pompás fajtája létezik. Nálunk a lepkeorchidea a legelterjedtebb, mely finnyás ugyan, de megfelelő körülmények mellett évekig virágzik.

Imádja a meleg, párás helyeket, ezért lakásainkban jól érzi magát, feltéve, hogy nem tesszük sem az ablakoz, sem a fűtőtesthez túl közel, ha nem kap huzatot, nem öntözzük túl, de rendszeresen, s ha lágy esőt vagy desztillált vizet kap. Mivel szereti a párás helyeket, meghálálja a permetező locsolást, s azt is, ha cseréppel együtt egy nagy vödör vízbe tesszük, majd hagyjuk lecsöpögni.

Amikor a virágai elszáradnak és leesnek, a csupaszon meredező szárat vágjuk le, és a növényt hagyjuk pihenni. Ilyenkor kezdjük kevesebbet locsolni. Ha azt szeretnénk, hogy az orchideánk következő évben is virágozzon, akkor hidegebb helyre, lépcsőházba, pincébe tegyük. Ugyanis a bimbók kialakulásához szüksége van hidegre.

Ha télen vásárolt, vagy ajándékba kapott orchideánk megéri a nyarat, kéthetente tápoldatozni kell. A boltokban kapható kifejezetten orchideatápoldat, mely tökéletes számára. Kétévente érdemes átültetni, de nem ám hagyományos, hanem speciális orchideaföldbe.

A tavasz első hírnöke a jácint

Fotó: Shutterstock.com

Sárga, fehér, kék, rózsaszín, csodálatosan illatos, és nem csak kertjeinkben, de otthonainkban is a tavasz első virága. Hagymás évelő növény, mely Délnyugat-Ázsia, Libanon, valamint Törökország és Szíria egyes vidékein őshonos. A teljes árnyék kivételével bárhol jól érzi magát. Azonban legjobb neki, ha sok fényt és kevés meleget kap. Ne állítsuk olyan helyre, ahol tűző nap, szellőztetéskor huzat éri. Fűtési szezonban semmiképpen se tegyük túlságosan közel a fűtőtesthez.

Ha sokáig szeretnénk gyönyörködni a virágokban, akkor inkább hűvös, világos helyen tartsuk, mert melegben hamar elnyílnak. Földje mindig legyen kissé nyirkos. Legjobb, ha alulról öntözzük, és a cserép alatti edénykéből szívja fel a föld a nedvességet. Túlöntözni természetesen nem kell.

Amikor a virág, a virágszár és a levelek elkezdenek sárgulni és száradni, az nem szép látvány, de természetes folyamat, hagyjuk teljesen elszáradni a növény ezen részeit, és csak ezután vágjuk le róla őket. Hagymái homokkal vagy tőzeggel kevert virágföldben, cserépben, hűvös helyen, kevés öntözéssel átteleltethetőek.

Címkék: orchidea, mikulásvirág, jácint, fokföldi ibolya, ciklámen

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!