Covid-19 helyzetjelentés
Érdekes, hogy bár a COVID-19 megjelenése után a tudomány hihetetlenül gyorsan piacra dobta az első vakcinákat, a betegséggel kapcsolatos nagyon sok kérdésre még ma sincs válasz. Nem tudják, hogy ki az, aki elkapja a fertőzést, és ki az, aki a közvetlen környezetükben lévő betegektől sem. Nem tudják, hogy ki milyen súlyos tünetekkel vészeli át, és ki az, aki tünet nélkül betegszik meg.
Szerencsére a vírus Omikron névre keresztelt variánsa minden orvos szakértő szerint gyengébb, mint az előző, a delta. A legtöbb fertőzöttnél enyhe, vagy közepesen súlyos lefolyású betegség alakul ki, amelyből a gyógyulás kórházi ápolás nélkül bekövetkezik.
A keringő vírus
Tedros Adhanom Ghebreyesus, az ENSZ egészségügyi ügynökségének főigazgatója szerint a vírus még mindig intenzíven kering a világ sok országában. „Arra számítunk – mondta –, hogy a jövőben is lesznek fertőzési hullámok különböző időpontokban a világ különböző pontjain, amelyeket az Omikron különböző alváltozatai okoznak.”
A szakember szerint minél többet kering a vírus, annál több lehetősége van a mutációra, bár a jövőbeli hullámok valószínűleg nem okoznak már akkora járványokat és súlyos megbetegedéseket, mint a korábbiak, hiszen ma már léteznek megfékezésükre hatékony eszközök.
Nem csak a védőoltások, hanem a vírusellenes szerek. Azonban a szájon át szedhető vírusellenes gyógyszerek hatásosságáról, illetve mellékhatásaiknak súlyosságáról eltérőek a vélemények még a gyógyszerészek és orvosok körében is. De az biztos, hogy a védőoltások segítenek elkerülni a súlyos tüneteket és a halálos kimenetelt.
Kellenek-e az ismétlő oltások?
Minden szakember egyetért abban, hogy az alapos és gyakori kézmosás, különösen hazaérkezés után, valamint a maszk viselése olyan helyeken, ahol sok ember fordul meg, szinte kötelező.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2023. évfolyama 1. számának 44. oldalán!)
Még nincs hozzászólás