A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Jaj a nyakam, jaj a derekam!

Cipelés, terhesség, mozgásszegény életmód, rosszul beállított szék, nem megfelelő magasságban lévő laptop, túlzásba vitt sport, féloldalasan hordott táska, ízületi gyulladás, túlsúly. Idősebb korban a leggyakoribb panasz, amivel orvoshoz fordulunk, a csigolyák meszesedése, a porcok kopása miatt bekövetkező valamilyen mozgásszervi fájdalom.

Fotó: Shutterstock.com

Szinte hihetetlen, de igaz, a mozgásszervi megbetegedések miatt esünk ki leggyakrabban a munkából, ezek miatt kerülünk legtöbbször betegállományba. Leggyakrabban derékfájás miatt keressük fel az orvost, de gyakori, hogy térdünk nem bírja a terhelést, vagy nyakunk ’áll be’ a stressz, a helytelen tartás, a túl sok számítógépezés miatt.

Nyakfájdalom

Az ülőmunkát végzők esetében a nyakfájdalom a leggyakoribb probléma. Az ok legtöbbször egyszerűen az, hogy rosszul tartjuk magunkat, elfelejtünk lazítani, felállni a számítógép, az íróasztal mellől, ezért nyakunkban feszültség keletkezik.

A nyaki panaszok többsége a fej állandó előredőléséből és lehajtásából származik, ami izommerevséghez, kötöttséghez vezethet. A helytelen testtartás sokszor gyulladásban lévő csomókat – trigger pontokat – eredményez, melyek nyomhatják a környező idegeket, így a fájdalom kisugározhat más részekre is.

A nyak merevségét elkerülhetjük, ha félóránként felállunk, és végzünk néhány nyújtógyakorlatot, vagy körkörös mozgást a fejünkkel, vállunkkal. Ha számítógéppel vagy laptoppal dolgozunk, érdemes a monitort és a billentyűzetet olyan magasságba helyezni, ahol már nem kell örökké lehajtanunk a fejünket.

Mielőtt gyógyszerekre szorulnánk érdemes gyógytornászt felkeresni, aki összeállít a nyakmerevség leküzdésére alkalmas gyakorlatokat. Ha ezeket otthon reggel vagy este rendszeresen elvégezzük, megelőzhetjük a merevség kialakulását. Jó hatású lehet a szakértő masszázs, sőt, olykor a jó meleg fürdő is, amelybe izomlazító fürdősókat teszünk.

Ha ezek egyike sem segít, a leghatásosabb kezelés az injekciós-infiltratív technika, melyet több fájdalomambulancián is végeznek. Az orvosok megkeresik a fájdalmat okozó, egészen apró szövetrészt, majd az ide beadott injekcióval csökkentik a gyulladását. A kezelés kúraszerűen történik, általában 3–5 alkalmat vesz igénybe, de véget vethet a fájdalomnak, az izommerevségnek és a mozgásbeszűkülésnek is.

Térdfájdalom

Fotó: Shutterstock.com

Az egyik leggyakoribb mozgásrendszeri probléma a térdben jelentkező gyengeség, vagy szúró, égető, nyilalló fájdalom. Nem véletlenül, hiszen a térd az egyik legbonyolultabb, legösszetettebben működő testrészünk, így számtalan probléma forrása lehet. Miként sokféle dolog is okozhatja a fájdalmat.

A hátterében gyakran reumatoid artitisz áll. Ez az autoimmun betegség leggyakrabban 25 és 55 év között jelentkezik. Kezdetekben csak duzzadt, fájdalmas, merev ízületek formájában észlelhető, de később az ízületi funkciók beszűkülését, szinte teljes merevségét okozza, és ezzel együtt járó gyengeség mutatkozik.

A térdfájdalom másik gyakori oka az ízületi kopás, mely főként 40 éves kor felett jelentkezik. Az ízületi porc ugyanis kenőanyagként működik a csontok között, ha elvékonyodik, a csontok dörzsölik az ízületek szélét, amely fájdalomérző idegvégződésekkel bőven ellátott terület.

Porckopást okozhat többek között megerőltető fizikai munka, sérülések, betegségek, de a kor előrehaladtával egyre inkább felborul a porcképződés és a leépülés természetes egyensúlya. Ennek következtében a térdízület mozgatása fájdalmassá válik, duzzanat és mozgáskorlátozottság jelentkezik.

A térdet érintő sportsérülések egyik legismertebbike az ún. ’futótérd’. Ez nem más, mint az inak gyulladása, túl sok vagy helytelen futás, síelés vagy kerékpározás miatt.

Porckopás esetén a kezelés elsődleges célja a porc kopásának lassítása, a csökkent mennyiségű ízületi kenőanyag visszapótlása hialuronsavas injekciós kezeléssel, illetve a porcot roncsoló gyulladás csökkentése.

Emellett fontos az ízület feszültségmentesítése, a környező izmok, szalagok lazítása gyógytornával, fizikoterápiával és szükség esetén rögzítéssel.

Derékfájdalom

Fotó: Shutterstock.com

A leggyakoribb derékfájdalom, a lumbágó, kifejezetten az alsó deréktájon, a keresztcsont környékén hirtelen fellépő, nyilalló fájdalmat jelenti, melytől szinte lebénulunk, minden más mozgás lehetetlenné válik. A fájdalom a hátizomból ered, és közvetlen oka lehet egy hirtelen mozdulat.

A lumbágó kezelésében alapvető fontosságú a megelőzés: az izmok erősítése, a rendszeres hátizom-erősítő testmozgás, a helyes testtartás mielőbbi elsajátítása, a túlerőltetés elkerülése, de még az esetleges túlsúlytól való megszabadulás is számít.

Ha a derékfájdalom kisugárzik a fenékbe vagy a lábba, isiászról beszélünk. Nevezik a problémát ülőidegzsábának is. A legfontosabb szerepet itt is a megelőzés, a gerinc körüli izmok erősítése, a helyes testtartás elsajátítása játssza, és erre már fiatalon, még az isiász megjelenése előtt oda kell figyelni.

Hiszen a heveny szakaszban, amikor a fájdalom a legjobban kínozza az érintetteket, sokszor már csak a gyógyszeres fájdalomcsillapítás az egyetlen választás. Sajnos minden korban megvan az esély az isiász kialakulására, a legnagyobb veszélyben az ülőmunkát végzők és a mozgásszegény életet élők vannak.

Fájdalomcsillapító eljárások

Ma már sokféle fájdalomcsillapító, gyulladásgátló, vérbőséget fokozó, glükozamint, hialuronsavat tartalmazó krém, tabletta kapható recept nélkül is. Ha ezek nem használnak, érdemes szakorvoshoz fordulni.

Hialuronsavas injekciós kezelés: ezzel a szervezetben is termelődő hialuronsavat juttatnak az ízületbe. A hialuronsav szerepe egyrészt az ízületek kenése, az érintkező porcfelületek akadálytalan mozgásának segítése, másrészt segíti a porcsejtek működését, csökkenti a gyulladást.

Gunaterápia: a mozgásszervi fájdalomcsillapítás bevált módszere. A guna olyan kollagéntartalmú készítmény, amelyet injekció formájában a fájdalmas területre beadva oldja a fennálló izomfeszüléseket, javítja a helyi keringést, csökkenti a fájdalom helyén kialakult ödémát, eltávolítja a fájdalomért és gyulladásért felelős anyagokat.

Fotó: Shutterstock.com

A természetgyógyászok javaslatai

Bármilyen furcsa, ízületi gyulladás esetén érdemes csípősebb ételeket fogyasztani. A cayenne bors, a csili vagy a gyömbér olyan összetevőket tartalmaz, melyek enyhítik a duzzanatokat, és gátolják az agyban az egyik fájdalmat közvetítő vegyület hatását.

Meleg pakolást krónikus fájdalom, gyulladás esetén alkalmazzunk, elsősorban az izomgörcs csökkentésére.

Jeges pakolást akut ízületi gyulladás, ínhüvelygyulladás, isiász okozta fájdalom esetére ajánlanak.

Zselatinos pakolás. Készítsünk étkezési zselatint. A már kihűlt, de még folyós zselatint kenjük az érintett ízületi területekre, masszírozzuk be, és hagyjuk rajta kb. 45 percig, amíg teljesen beszívódik.

A fájdalom leggyakoribb oka:

  • helytelen testtartás, hanyag tartás,
  • túlterhelt, gyenge izomzatú gerinc,
  • fokozott ágyéki görbület,
  • a porckorong kitüremkedése, porckorong-degeneráció, porckorongsérv,
  • idegbecsípődés egy rossz, hirtelen mozdulat vagy túlzott igénybevétel, megerőltetés hatására,
  • a gerinc szöveteinek sérülései, ízületeinek gyulladása, kopása, porckorongjainak kórós elváltozásai, idegbecsípődés,
  • mozgásszegény életmód,
  • pszichés túlterheltség,
  • a munkavégzés közbeni helytelen ülőpozíció.

Címkék: gyógytorna, ízületi fájdalmak, nyakfájdalom, derékfájdalom, térdfájdalom, futótérd, isiász, porcképződés, ízületi kopás, hialuronsavas kezelés, guna terápia, meleg pakolás, jeges pakolás, fizikoterápia, lumbágó

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!