A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Veganuár - kezdd egy gasztrokalanddal az évet!

Az új év mindig új fogadalmakkal, kihívásokkal, feladatokkal, vágyakkal és eseményekkel indul. Immár hetedik éve annak, hogy sokak számára sok-sok zöldséggel és új ízekkel kezdődik az év első hónapja. Idén is elindul a Veganuár nevezetű kezdeményezés, amely a vegán étrendet népszerűsíti. Aki csatlakozik, biztosan nagy kalandban vesz rész harmincegy napon át. Az is előfordulhat, hogy örökre megváltozik az élete. Na jó, elsősorban az étrendje.

Fotó: Shutterstock.com

Mi az a Veganuár, és mire jó?

A kezdeményezés 2014-ben indult a Veganuary nonprofit szervezet kezdeményezésére. Elsősorban arra jó, hogy kipróbáljuk az állati alapanyagoktól mentes étkezést egy hónapon keresztül. Kiderülhet minden vállalkozó számára, hogy a hiedelmekkel ellentétben mennyire változatosan lehet sok-sok finomságot enni anélkül, hogy egyetlen állat is meghalna érte. Megdőlhet a mítosz azzal kapcsolatban is, hogy csak zöldségekkel nem lehet jóllakni.

A végére pedig minden vállalkozó kedvű megtapasztalhatja, hogy talán nem is jelent olyan óriási lemondást a vegán étrend, és mindehhez csupán szemléletváltozás szükséges. A vegán étrend nem csak az állatoknak előnyös, de a testünk, egészségünk számára is sok pozitívumot kínál. Mindezen túl fenntarthatóbb megoldást jelent bolygónk, a Föld szempontjából is. Akkor pedig miért is ne próbálnánk ki?

Mindenevők is elkezdhetik

A kihívást bárki elkezdheti, és a jó hír az, hogy nem kell egyedül végigcsinálni. Angol (veganuary.com) és magyar nyelvű (prove.hu/veganuar) honlapok segítik a hónap minden napján receptekkel és jó tanácsokkal. Egy regisztrációért cserébe mindennap hasznos információk érkeznek a postafiókunkba. A programhoz bármikor lehet csatlakozni, és amennyiben megtetszett, bármeddig folytathatjuk.

Vegán ételek, amelyekre nem is gondolnál

Nagyanyáink idejében rendszeresen voltak olyan napok és időszakok, amikor nem ettek húst. Ilyenek voltak a pénteki tésztanapok, vagy épp a húsvét előtti nagyböjt. De igazán húsos ételek elsősorban vasárnap, vagy a nagyobb ünnepek alkalmával kerültek az asztalunkra. Így jó néhány olyan hagyományos ételünk van, amely önmagában is vegán.

Ilyen lehet a lekváros, mákos, diós, káposztás, vagy épp a krumplis tészta, amennyiben a durum lisztből készült tésztát is szükség esetén olajjal főzöd meg. De a gombapörkölt nokedlivel teljesen megfelel a vegán elvárásoknak, csakúgy, mint a kelkáposzta-főzelék. A rizibizi is beállhat a vegán ételek sorába. Vagy akár a szilvalekváros derelye, a szilvásgombóc és a mákos nudli is.

Nagyon egyszerű vegán módon tálalni a krumplifőzeléket, csupán olajjal kell kiváltani a zsírt. De ugyanígy lehet lencsefőzeléket is főzni, amelybe a végén növényi tejfölt keverhetünk. Mákos gubát is készíthetünk, amennyiben növényi tejet használunk. Reggelire sem kell felvágottakat enni, mert a vajas-lekváros kenyér, a zabkása vagy müzli növényi tejjel is remekül megfelelhet. De mutatunk néhány receptet is.

Zöldségekkel töltött káposzta 

Fotó: Shutterstock.com

Hozzávalók: 25 dkg csiperkegomba, 1 kapucsínós pohárnyi rizs, 2 fej vöröshagyma, 25 dkg csicseriborsó (konzerv), 15-20 savanyított káposztalevél, 25 dkg vágott savanyú káposzta, 1 teáskanál őrölt, füstölt pirospaprika, 1 teáskanál kakukkfű, 1 teáskanál majoránna, 1 teáskanál só, késhegynyi őrölt fekete bors, 3 evőkanál olaj

Elkészítése: Az olajon megpároljuk a kockákra vágott vöröshagymákat. Amikor már üveges, rádobjuk az apróra szeletelt gombát. Fűszerezzük sóval, őrölt fekete borssal, majoránnával, kakukkfűvel, és összepároljuk. Amikor a gomba is megpuhult, rászórjuk az őrölt, füstölt pirospaprikát, és összekeverjük. Egy tálban összetörjük villával a csicseriborsót. Ráöntjük a gombás-csicseriborsós ragut. Alaposan összekeverjük. Beleszórjuk a rizst, és összedolgozzuk.

A megmosott savanyúkáposzta-levelekbe 1-2 evőkanálnyi tölteléket teszünk, és összehajtogatjuk. Egy fazékba halmozzuk a töltött káposztaleveleket úgy, hogy köréjük szórunk megmosott, vágott savanyú káposztát is. Annyi vizet öntünk a káposztára, amennyi még épp ellepi. Alacsony hőmérsékleten két óra alatt elkészül. Vegán tejföllel tálaljuk.

Reggeli – zabkása téli köntösben

Fotó: Shutterstock.com

Hozzávalók: 3 dl növényi tej, 1 banán, 1 marék szeletelt mandula, 1 evőkanál méz (az igazi vegánok ezt nem használják), fél teáskanál őrölt fahéj, 1 marék mazsola, 2-3 evőkanál nagy szemű zabpehely

Elkészítése: Egy befőttesüvegbe öntsük bele a tejet, és keverjük bele a mézet és a fahéjat. Ezután tegyük bele a többi hozzávalót, és keverjük el. Tegyük hűtőbe egy éjszakára. Reggelre finom és igen gyors reggeli lesz belőle. Kiegészíthetjük kakaóporral és vaníliaaromával is.

Paradicsomos vega gombóc

Fotó: Shutterstock.com

Hozzávalók: 25 dkg konzerv bab, 1 nagyobb kávéspohárnyi főtt rizs, fél liter paradicsomszósz, 1 teáskanál oregánó, 1 teáskanál bazsalikom, fél teáskanál só, 1 teáskanál majoránna, 1 teáskanál fokhagymapor, késhegynyi őrölt fekete bors, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, édesítő ízlés szerint

Elkészítése: A konzerv babot alaposan törjük össze villával, fűszerezzük majoránnával, sóval és a fokhagymaporral, és keverjük össze. Adjuk hozzá a főtt rizst is, és formázzunk belőle kisebb gombócokat. Az olajat öntsük egy lábasba, és melegítsük fel. Dobjuk bele a lisztet, és keverjük el csomómentesre. Öntsük rá a paradicsomszószt, és keverjük el. Fűszerezzük a bazsalikommal és az oregánóval. Forraljuk addig, amíg egy kicsit besűrűsödik. Tegyük bele a gombócokat, forraljuk át. Ízlés szerint édesíthetjük a paradicsomszószt.

Zöldség curry rizzsel

Fotó: Shutterstock.com

Hozzávalók: 3 közepes szál sárgarépa, fél fej brokkoli, 2 szál petrezselyemgyökér, 1 kisebb konzerv csemegekukorica, 1-2 dl kókusztejszín, 2-3 teáskanál currypor, 3 evőkanál olaj, só, ízlés szerint, 1-2 dl víz

Elkészítése: A megtisztított sárgarépát és petrezselyemgyökeret hosszúkás csíkokra vágjuk. A brokkolit apró rózsákra szedjük. Egy magas falú serpenyőben felhevítjük az olajat, majd rádobjuk a zöldségeket, kivéve a csemegekukoricát. Fedő alatt félpuhára pároljuk, néha megkevergetve. Vizet öntünk rá, és rászórjuk a curryport. Elkeverjük. Addig főzzük fedő alatt, amíg puhák lesznek a zöldségek. Ráöntjük a kókusztejszínt, és egy perc alatt összepároljuk.

Címkék: veganuár, vegán táplálkozás januárban, vegán receptek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!