A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Makimajom gazdit keres

Igen, a mesében. Mert először is, csak a mesében van olyan állat, hogy makimajom, a természetben csak maki van vagy majom. Tény, hogy a maki is a főemlősök táborát bővíti, de akkor sem egészen majom.

Fotó: Shutterstock.com

Másrészt a makinak eszében sincs gazdit keresni, hiába lelkendeznek a neten böngésző cukiságrajongók. Olvastam is egy felvetést a Gyakori kérdések rovatban, így szólt: MENNYIBE KERÜL EGY KOBOLDMAKI, ÉS HOL TUDOK ILYET VENNI? A válaszadó a kérdező tudtára adta, hogy reméli, sehol, mert a koboldmaki nem plüssből való, hanem a Fülöp-szigetekről, és utál fogságban élni.

Éhes vagyok, kicsi vagyok!

A makik egyébként a főemlősök rendjéhez tartozó félmajmok. Aprók és még apróbbak, hosszú a farkuk, és szívfacsaróan nagy a szemük. Ezért akarnak annyian egy makit otthonra. A nagy szem az ember számára azt jelenti, kicsi vagyok, ártatlan vagyok, éhes vagyok, félek, védj meg, vigyél magaddal.

Az evolúció szempontjából viszont nagy szeme azért is lehet egy élőlénynek, hogy jobban lásson, ott van például az a gülü farkas a Piroskából.

Kissé merev a tekintete

Ennek a koboldmakinak egyébként tényleg tüneményesen nagy szeme van, viszont nem tudja tekergetni a szemüregében, vagyis csak akkor lát oldalra, ha a fejét is elfordítja. Viszont 180 fokban ki tudja csavarni a nyakát. Hát nem édi?

Amúgy akkora az egész maki, hogy kényelmesen elfér a tenyerünkben. Csakhogy egy kicsit sem szeretne a tenyerünkben lenni, szeret viszont az ágakon ücsörögni, éjszaka rohangászni, nappal aludni, rovarokat eszegetni és piálni.

Fotó: Shutterstock.com

Becsiccsantottak!

Piálni??? Bizony. A kanadai Darmouth Egyetem fura érdeklődésű kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy a főemlősök kedvelik-e az erjedt italokat. Két élőlényt szemeltek ki a kísérlethez, a Szunda-szigeteki lajhármakit és a véznaujjú makit. A tudósok különböző alkoholszintű cukros főzetekkel kínálgatták a makikat.

A harminc próba során a véznaujjú makik mindig az erősebb nedűt választották, ahogy a Szunda-szigeteki lajhármakik is az ütősebb piát hörpintgették. Szerencsére nem tequilát kaptak, csak egy 5 százalékos löttyöt, amely a sör erősségének felel meg. A kísérlet eredménye azt mutatta, hogy Hofi mesternek igaza volt, piál a föld, piál a maki.

Rabok legyünk vagy szabadok?

A makik valóban nem képesek elviselni a rácsokat. Ha nem élhetnek boldogan a természetes környezetükben, inkább nem is élnek tovább.

Hogy minél hamarabb megszabaduljanak a rabság körülményeitől, szép lassan leállítják szervezetük működését. Nem esznek, nem isznak, és fokozatosan abbahagyják a légzést. Elfogynak. De ha ennél is gyorsabban akarnak véget vetni a szenvedésnek, kis fejüket addig verik a ketrec rácsába, míg belehalnak.

Makifajták

  • karmosmaki
  • törpemaki
  • fürgemaki
  • ugrómaki
  • lajhármaki
  • fülesmaki
  • koboldmaki

Miniatűr főemlős

Fotó: Shutterstock.com

A koboldmaki egy körülbelül 45 millió éves főemlős család tagja. Nyugati biológusok fedezték fel és vették nyilvántartásba a XVIII. században. A Fülöp-szigeteki koboldmaki (Tarsius syrichta) egyike a valaha ismert legkisebb főemlősöknek. Magassága 8–16 cm, súlya pedig mindössze 80–160 g.

A koboldmaki legfeltűnőbb ismertetőjele a két hatalmas szeme. Valójában ő a legnagyobb szemű emlős. A szemek 16 mm átmérőjűek, és aránytalanul nagyok. A koboldmaki vékony farka kétszerese a testhosszának, a funkciója pedig az egyensúlyozás.

Fáról fára

A maki élőhelye a trópusi őserdők sűrű növényzete és az olyan fák, amelyek védelmet nyújtanak, vagy a magas fű és a bambuszhajtások. A maki elsősorban rovarevő, ezért élő rovarokkal táplálkozik, de megfigyelték, hogy takarmánypókokat, kisebb gyíkokat, fiókákat is eszik.

A makiknál a vemhesség körülbelül 6 hónapig tart. A párzási időszak áprilisban kezdődik, és május végén ér véget. A nőstények szájukban hurcolják a kicsinyüket egy hónapig, azután már megtanul a kölyök az ágakon csimpaszkodni.

Címkék: maki, a legkisebb főemlős, öngyilkos hajlam a makiknál

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!