A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Láttad, hallottad, olvastad?

Isten veled, Jean-Paul Belmondo!

Fotó: Northfoto

Nyolcvannyolc éves korában, szeptember 6-án elhunyt Jean-Paul Belmondo, a francia mozi szupersztárja. Belmondo – vagy ahogy a franciák becézik, Bébel – kereken száz filmben játszott, és több mint 40 színházi szerepben volt látható. Egyik legismertebb szerepét a francia új hullám, a nouvelle vague alapfilmjének tartott Kifulladásig (1960) című filmben alakította, amely François Truffaut ötlete alapján készült Jean-Luc Godard rendezésében.

„Teljesen le vagyok sújtva. Most megpróbálok megkapaszkodni, hogy ne történjen meg velem ugyanez öt óra múlva. Bár nem lenne rossz, ha együtt mennénk el. Az életem része volt, együtt kezdtük a pályánkat hatvan évvel ezelőtt” – mondta a 85 éves Alain Delon.

Belmondo filmes pályafutása 1957-ben kezdődött, első jelentősebb szerepét Marc Allegret Légy szép és tartsd a szád! című filmjében kapta, amelyben együtt játszott Delonnal. Filmes pályafutásának kezdete a francia új hullám kibontakozásával esett egybe, Belmondo azonban egy idő után hátat fordított az új hullámnak, Olaszországba ment, ahol Sophia Loren oldalán játszott az Egy asszony meg a lánya című Vittorio de Sica-filmben.

Felsorolni is nehéz filmjeit, amelyek révén a franciák egyik legnépszerűbb színésze lett: Cartouche, Borsalino (ismét Alain Delonnal), A profi, A betörés, A riói kaland, A javíthatatlan, Ászok ásza, Stavisky, Désiré, Szabadlábon Velencében, Magányos zsaru.

A filmezés mellett a régi ’szerelemhez’, a színpadhoz sem lett hűtlen: 1987-ben a Kean, a színész, 1990-ben pedig a Cyrano de Bergerac címszerepében aratott hatalmas sikert. 1991-ben megvásárolta a Théatre des Variétés színházat, ahol egykor maga is szerepelt, a színháznak 2004-ig volt tulajdonosa. 

A sportos sztárt idősebb korában nem kímélték a betegségek: 1999 decemberében szívpanaszokkal került kórházba, 2001-ben szélütés érte, 2006-ban combnyaktörést szenvedett.

Művészetéért megkapta a Becsületrendet, 1989-ben a legjobb férfi színésznek járó César-díjat az Egy elkényeztetett gyermek utazása című filmben nyújtott alakításáért. 2011-ben a cannes-i filmfesztiválon életműdíjjal jutalmazták, 2016-ban a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Arany Oroszlán-életműdíját, 2018-ban a Lumiere Akadémia életműdíját vehette át.

Sharon Stone Arany Ikon ’lett’

Fotó: Shutterstock.com

Sharon Stone amerikai filmcsillagot Arany Ikon-díjjal tüntette ki a 17. zürichi filmfesztivál. „Különleges tulajdonságai közé tartozik az ellenállhatatlan báj, a mély humánum, a tehetség, hogy szerepek egész sorát tudja eljátszani, és a képesség, hogy úgy magával ragadja a közönséget, mint senki más” – fogalmaztak a fesztivál szervezői.

„Sharon Stone a hetedik művészet igazi ikonja” – hangsúlyozta Christian Jungen, a zürichi filmfesztivál művészeti igazgatója. Megjegyezte, hogy a színésznő már akkor kiállt a szexizmus ellen, amikor a filmszakmát a férfiak uralták, és ezzel sok nő számára vált fontos példaképpé. 

Stone az ötödik színésznő, aki megkapja az Arany Ikon-díjat. A fesztivál honlapja felidézte, hogy a színésznő 30 évvel ezelőtt filmtörténelmet írt az 1992-ben bemutatott Elemi ösztön című filmben nyújtott átütő alakításával. Az Arany Ikon-díjat korábban Juliette Binoche, Cate Blanchett, Glenn Close, Arnold Schwarzenegger, Michael Douglas, Richard Gere és Sean Penn is átvette. 

Amikor Han Solo találkozik egy londoni nyugdíjassal 

Fotó: twitter.com

Szép ajándékot kapott visszavonulása alkalmából egy londoni tűzoltó: az éppen arra járó Harrison Ford köszöntötte. Andrew Shaw, a Londoni Tűzoltóság (LFB) alkalmazottja éppen befejezte utolsó műszakját szombat este, amikor a Star Wars színésze megjelent a tűzoltóállomás előtt – számolt be róla a Sky News. A 79 éves Ford kezet fogott a tűzoltóval, aki 31 évig szolgált, és minden jót kívánt neki nyugdíjba vonulása alkalmából.

Ryan Osburne, a tűzoltóság tisztje a váratlan látogatás után elmesélte: a tűzoltóság London központjában helyezkedik el, így előfordul, hogy hírességek haladnak el mellette, most azonban tényleg tökéletes volt az időzítés. Amikor meglátta, hogy Ford kiszáll a kocsijából, megszólította, hogy elmondja neki, Shaw nyugdíjba vonulását ünneplik. „Nagy örömet okozott, hogy Andrew-tól az utolsó műszakja után Han Solo közreműködésével tudtunk elbúcsúzni” – mesélte Osburne.

Hároméves szünet után ismét megnyílik a híres londoni Courtauld Galéria

Fotó: https://courtauld.ac.uk/

Hároméves szünet után, novemberben ismét megnyílik az impresszionista gyűjteményéről híres londoni Courtauld Galéria. A galériába olyan hosszú időre kölcsönadott műalkotások térnek vissza, mint Renoir A páholy című képe, Van Gogh Önarckép levágott füllel című festménye és Seurat Magát púderező fiatal nő című alkotása. De nyolc Cézanne-festmény is újra látható majd a gyűjteményben. 

Ernst Vegelin van Claerbergen, a Courtauld Galéria vezetője elmondta, a nagyszabású felújítás a galéria nagytermét is érintette, amelyben az impresszionista kollekciót helyezik el. Vegelin hozzátette: a bezárás előtt nyomasztóan ósdi volt már a belső környezet, a visszatérő képeknek most sokkal korszerűbb helyet teremtettek, és új időszaki kiállítási tereket is létrehoztak.

A galériát eredetileg csak két évre akarták bezárni, ám a pandémia mellett az is késleltette a nyitást, hogy a munkálatok közben egy középkori emésztőgödröt találtak a pincében. A felújítás mintegy 57 millió fontba (23 milliárd forintba) került, de ebben a galéria bezárásával együtt járó számos egyéb költség, például a digitalizáció és egy tanulóközpont létrehozása is szerepelt.

Picasso most lehet a legdrágább 

Fotó: www.sothebys.com/

Nagyjából 100 millió dollárt (30,1 milliárd forintot) érő Picasso-műveket árverez el idén ősszel a Sotheby’s aukciósház Las Vegasban. A szállodákat és kaszinókat üzemeltető MGM Resorts International tulajdonában lévő 11 alkotást október 23-án árverezik el minden idők egyik legnagyobb értékű Picasso-aukcióján. A licit egyik különlegessége, hogy a Sotheby’s a tervek szerint megidézi a híres New York-i árverési csarnokát a Bellagio hotelben.

A világhírű hotel és kaszinó büszkélkedhet a város egyik legkiválóbb művészeti galériájával. Az árverésre kerülő alkotások egy része a hotel Pablo Picassóról elnevezett éttermét díszíti. Az októberi licit egyik fénypontja az 1938-ból való Femme au Béret Rouge-Orange című alkotás lesz, amely Picasso egyik utolsó munkája múzsájáról és szerelméről, Marie-Thérese Walterről. A kép leütési árát 20-30 millió dollár közé becsülik.

A tételek között szerepel a spanyol művész két nagyobb festménye 1969 és 1970 közöttről, az Homme et Enfant (20-30 millió dollár) és a Buste d’Homme (10-15 millió dollár). Mindkettő szerepelt Picasso 1970-ben, az avignoni pápai palotában rendezett kiállításán, amelyet pályafutása kései időszakának legjelentősebb tárlataként tartanak számon. 

Az októberi aukciót, amely a Las Vegasban valaha tartott legnagyobb szépművészeti árverés lesz, a ’világ legkitűnőbb luxuscikkeit’ felvonultató, négynapos kiállítás is kíséri. Az aukciósház szerint a tárlaton szereplő autókat, ékszereket, karórákat, kézitáskákat és egyéb cikkeket október végén fogják elárverezni. 

A csikk műanyag hulladék

Fotó: Shutterstock.com

Újabb figyelmeztetés jelent meg a dohánytermékek dobozain. A környezetvédelmi figyelmeztetés arra hivatott felhívni a figyelmet, hogy az adott termék műanyagot tartalmaz, így semmiképpen ne dobjuk el azt, hanem helyezzük a megfelelő hulladékgyűjtőbe. A csikkek ugyanis jelentősen hozzájárulnak a globálisan egyre nagyobb problémát jelentő műanyagszennyezéshez: évente mintegy 4,5 ezermilliárd cigarettacsikket dobnak el a dohányosok.

Az elmúlt évtizedekben jelentősen nőtt a műanyagtermelés, jól mutatja ezt, hogy az 1950-es években még 1,5 millió tonna műanyagot termeltek világszerte, ez 2018-ra azonban 359 millióra emelkedett. A megtermelt műanyaggal együtt pedig nő a műanyaghulladék mennyisége is, az Európai Parlament adatai szerint több mint 150 millió tonna műanyag szennyezi jelenleg a világ óceánjait. Így pedig – egy becslés alapján – 2050-re az óceánokban és a tengerekben több műanyag lehet, mint hal. A koronavírus-járvány pedig tovább fokozhatja ezt, gondoljunk csak a műanyagot szintén tartalmazó maszkokra.

Címkék: sharon stone, jean paul belmondo, harrison ford és a nyugdíjas tűzoltó, sotheby’s aukciósház, bellagio hotel, homme et enfant, buste d’homme, marie-thérese walter, a csikk műanyag hulladék

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!