A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Barnának lenni bármi módon

Barnulhatunk bármi módon, de ne bármi áron! Azért a pár hétig tartó szépségért ugyanis nagyon nagy árat kell fizetni, ha az ember nem vigyáz.

Fotó: Shutterstock.com

Rég tudjuk, hogy a barnító fény, legyen az szolárium vagy napsugár, veszélyes is lehet. Nem csak a fájdalmas leégésre gondolok, és nem is csak az életet veszélyeztető betegségre, amikor a napozás ártalmait sorolom. Hanem az ötven év körül előbukkanó mély ráncokra és foltokra a nyakon és a dekoltázson, amelyeket, ha már kialakultak, sehogyan sem lehet helyrehozni.

Bizony a barnaság kiszárítja a bőrt, így az elveszíti fényét, rugalmasságát, nedvességtartalmát, és ahogy telnek az évek, egyre nehezebben tud regenerálódni, telítődni. Ha évekig szárítgattuk, égettük magunkat a szoliban vagy a napon, ötven fölött már olyan lesz a bőrünk, mint a pergament.  

A napsütötte szín elérésének szabályai

Hogy a napozás veszélyt is tartogat, mindannyian tudjuk, mégsem tudunk lemondani róla. Nem csak azért, mert a napsütötte, bronzos bőr gyönyörű, és optikailag még karcsúsít is, hanem azért sem, mert kevés finomabb dolog létezik e földön, mint a nyári melegben hanyatt feküdni egy vízparton, és engedni, hogy az aranyló fény simogassa a testünket.

Ha nem jutunk ki a napra, akkor a szoliban időzünk egy pár percet, és meg kell hagyni, az is relaxálja az embert. De ha már úgy döntünk, dacolunk a veszélyekkel, és barnulunk, akkor tartsunk be néhány szabályt.

1. Először radírozz!

Mielőtt a szoliba vagy a tengerpartra vetődnénk, alaposan dörzsöljük át a bőrünket bőrradírral. És egy alkalom nem elég, legalább hetente egyszer radírozzuk át a testünket. A szép hibátlan, tiszta bőr egészségesebben reagál a fény hatásaira, jobban felszívja a krémeket, tápanyagokat, és a barnulás is egyenletes és szép lesz.

Fotó: Shutterstock.com

2. A déli órákban soha!

A természetes napozás alapszabálya, hogy 11 és 15 óra között soha ne tartózkodjunk a tűző napon. Azért nem kell lemenni a pincébe, az is megfelel, ha behúzódunk egy árnyas fa alá, mely véd a közvetlen napfénytől. A kis lengő napernyőben ne bízzunk, hisz a nap nem csak felülről süt, hanem jobbról is, balról is, a káros sugarakat pedig visszaveti minden fényvisszaverő dolog, például a hatalmas tenger, melynek épp a partján heverészünk.

3. A fényvédő kötelező!

Nem szabad spórolni a faktorszámmal. Az ember hajlamos alacsony faktorszámot választani, hogy minél hamarabb lebarnuljon. Csakhogy így nem barnulni fog, hanem vörösödni, és annak az a következménye, hogy a bőr máris károsodik. Idén is egy kicsit, de éppúgy előtte is meg utána is, míg végül visszafordíthatatlanul tönkretesszük.

Tengerparton, tóparton 50-esnél magasabb faktorszámút használjunk, de a hazai strandokon is elkél a 30-as faktorszámú napvédő.  

Fotó: Shutterstock.com

4. Belülről se száradj ki!

Nem csak a bőrünket kell védeni a nyár forró sugaraitól, de a szervezetünket is. Nem szabad elfelejteni a medencében ázva, hogy inni is muszáj, méghozzá alapvetően és elsősorban vizet. Az üdítők, sörök, alkoholos koktélok is megjelenhetnek persze egy nyaralás alatt, de soha ne azokkal csillapítsuk a szomjunkat. Forróságban, napozás és fürdőzés közben kétszer annyi vizet is elbír a szervezetünk, mint általában, és hálás is lesz érte.

Fotó: Shutterstock.com

5. Ha mégsem a fény barnít

Ha nem mehetünk a napra egyáltalán, mert allergiánk van, vagy olyan gyógyszert szedünk, akkor választhatjuk a fénymentes barnulást is. Léteznek önbarnító krémek és spray-k, sőt, már barnítószalonok is várják a nyári színre áhítozókat. Itt ki lehet választani a kívánt színárnyalatot és mértéket, így nem ér meglepetés.

Az önbarnítás alapja is a radírozás és a folyamatos hidratálás. A természetes fény ilyenkor is káros, tehát ha szalonban barnultunk, akkor is kell fényvédő krémet használnunk a napon.

6. Edd magad barnára!

Bár barnító fény is kell hozzá, segíthetjük a barnulási folyamatot a táplálkozással is. Vannak olyan ételek, amelyek karotint tartalmaznak, és hatással vannak a bőrünk színére. Ilyen elsősorban a sárgarépa, aztán a sütőtök, a sárgabarack, de még a paradicsom is.

Fotó: Shutterstock.com

A fehér bőr is lehet gyönyörű!

Pár száz évvel ezelőtt még közönséges dolognak számított a barnaság. Napsütötte bőre csak a mezőkön dolgozó nőknek volt, a vérbeli arisztokraták hófehérek voltak, a vérük pedig nyilván kék. De mi, nők már akkor is versenyre keltünk, csak épp a fehérségben versenyeztünk, így aztán nem a szolárium meg a napfény, hanem a bőrfestékek, púderek jelentették a nagy – akár halálos – veszélyt az ólomtartalmuk miatt.

Hogy még fehérebbnek tűnjön a bőr, az átfutó ereket halványkékre festették, és a paróka is fehérre váltott. Semmi szörf, semmi bikinis röplabda, csak hatalmas napernyők, na meg a repülősó, mert a kegyetlen fűző és a jó meleg paróka hamar ájulásba vitte a nőket. Ha mégsem ájultak el, akkor eljátszották, mert gyengének lenni volt szexi.

De ne feledjük: ma is bátran képviselhető a naptól védett, halvány bőrtónus, mert a bőr nem a színétől szép, hanem simaságától, rugalmasságától, fényétől, bársonyosságától.

Címkék: barnulás módjai, barnulás szabályai, a fehérség divatja

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!